Prvá Vrútočanka v parlamente
Vrútočanka Mária Majdová je poslankyňou
v Národnej rade Slovenskej republiky
 

Je prvou Vrútočankou v novodobej histórii mesta, ktorá sa stala poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky. Iba dvadsaťdeväťročná Mária Majdová pokorila niekoľko sto kandidátov z rôznych politických subjektov a zaradila sa medzi stopäťdesiat poslancov najvyššieho zákonodarného zboru. V polovici októbra mala plné ruky práce. Telefonáty, stretnutia, účasť na ustanovujúcej schôdzi parlamentu. Jej cesta do najvyššej politiky nebola jednoduchá. Skôr naopak. Denné i nočné služby v nemocnici, predvolebné stretnutia s občanmi, vybavovanie administratívy a pod., to všetko sa ťahalo sedem mesiacov. Ale vyplatilo sa. Na kandidátke Kresťanskodemokratického hnutia zaujala veľmi slušné deväťnáste miesto. Pätnásť kresiel získalo KDH priamo, traja členovia hnutia odišli pracovať ako ministri do svojich rezortov. A Vrútočanka  sa razom ocitla v parlamente...

* Ako ste prežívali predvolebnú atmosféru?Mária Majdová
Atmosféra pred voľbami bola z mojho pohľadu veľmi pokojná. Na voľby som sa tešila a myslím si, že aj všetci z môjho okolia, ktorí okolo nej pracovali. Kampaň KDH bola niečím nová, čo na Slovensku ešte nikto neskúšal. Zároveň som
mala aj obavy, ako ľudia naše predvolebné aktivity prijmú. Napokon, až na malé výnimky som mohla byť spokojná a reakcie obyvateľov vo Vrútkach, v Turci i v ostatných kútoch Slovenska boli príjemné. Bola to veľká životná skúsenosť, politická skúsenosť. A budem sa snažiť na podobný typ kampane nahovoriť kandidátov do komunálnych volieb.

* Ste vlastne prvou Vrútočankou, ktorá sa prebojovala do slovenského parlamentu. Ako vás po volebnom úspechu berú v práci, doma, známi a priatelia?
Nedávno som skonštatovala, že okrem mňa a mojej mamy asi nikto z okolia nepredpokladal, že sa dostanem do Národnej rady Slovenskej republiky. Ako kandidátka za Kresťanskodemokratickú mládež som intuitívne cítila, že mi to vyjde. Teším sa z toho, že sa mi tento predpoklad splnil. A okolie? Je pozitívne. S negatívnymi názormi som sa zatiaľ nestretla.

* Čo rozhodlo o tom, že ste sa dostali na veľmi pekné devätnáste miesto kandidátky KDH?
Bola som kandidátkou Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Podporila ma aj Okresná rada a Krajská rada KDH, ale rozhodujúce slovo mali členovia nominačnej Rady KDH, ktorá rokovala v júni 2002. Hlasovalo sa o každom kandidátovi samostatne. A ja som sa dostala do popredia kandidátskej listiny. Myslím si, že ľudia ma z rôznych stretnutí poznali a aj to rozhodlo o počte získaných hlasov.

* Veľmi pekný počet hlasov ste získali mimo Vrútok a mimo Turiec. Čomu pripisujete vyšší počet hlasujúcich mimo svojho bydliska?
Ak človek niekoho pozná a má o ňom pozitívne mienenie, obyčajne si to nenechá pre seba, ale pošle to ďalej. Moja kampaň bola zameraná predovšetkým na mladých ľudí, ale oslovovali sme aj ostatné vekové kategórie. Veľmi mi pomohli členovia Kresťanskodemokratickej mládeže a chcem sa poďakovať svojim priateľom, ktorí obetavo a ochotne roznášali moje predvolebné materiály, robili mi osobnú kampaň.

* Čo si myslíte, že sa zmení vo vašom živote vstupom do parlamentnej politiky?
Zmení sa toho dosť. Od 17.októbra som prestala pracovať ako zdravotná sestra v Martinskej fakultnej nemocnici. Podľa zákonníka práce som dlhodobo uvoľnená na výkon verejnej funkcie. Dúfam, že na dobrých vzťahoch s okolím sa nič nezmení a čo iné sa zmení, to ukáže čas.

* Tešíte sa na prácu v slovenskom parlamente?
Ano, teším. Uvedomujem si, že je to veľká zodpovednosť. A je to práca úplne iná, na akú som bola doteraz zvyknutá.

* Je niekoľko týždňov od parlamentných volieb. Pociťujete istú vyťaženosť vyplývajúcu z novej funkcie?
Predošlé mesiace som bola pomerne dosť vyťažená. Predvolebnú kampaň som brala poctivo a priznám sa, dala mi zabrať. Okrem toho som pracovala na plný úväzok ako zdravotná sestra a tam sa nehľadí na piatky a sviatky, na denné či nočné smeny. Okrem týchto dvoch aktivít som študovala. Krátko povedané, veľa práce, málo spánku a odpočinku.

* Predo dverami sú komunálne voľby. Čo by ste povedali na adresu voličov?
Chcela by som potencionálnych voličov upozorniť, aby nelámali palicu nad komunálnou politikou. Je síce pravdou, že na Slovensku nie je docenený dosah komunálnej politiky na občana. Verím však, že sa to zmení. A verím, že aj Vrútočania si uvedomia, že ak môžu meniť veci, je to práve na komunálnej úrovni.
Predpokladám, že práca v parlamente bude náročná na čas i obetovanie sa, ale budem ju robiť poctivo.

-mpe-

(Vrútočan 11/2002, str.3)